Denizi Biçmek: Abdulah Sidran – Sinema, Savaş ve Bosna

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

Bosna Hersek’in yakın tarihine dair büyük tanıklıklara sahip bir senarist ve edebiyatçı olan; aynı zamanda Boşnakların varlık mücadelesinin tam ortasında bulunan büyük bir isim, Abdulah Sidran, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde Türk halkıyla buluşuyor.

Sidran, sanat ve mücadele hayatı boyunca, büyük bir askerî sorumlulukla savaşmakla beraber, yazdığı şiir ve yazılarıyla da milleti için sarsılmaz manevî surlar inşa etti. Balkan edebiyat ve sinemasının da efsanevî figürlerinden biri olan Abdulah Sidran’ın çeşitli dünya dillerine çevrilmiş Şahbaz, Kemik ve Et ve Saraybosna Tabutu gibi kitaplarının yanında, dünya sinemasında kayda değer karşılıklar bulmuş Dolly Bell’i Hatırlıyor musun? ve Babam İş Gezisinde gibi filmlerin altında da imzası bulunmaktadır.

8 Ekim Salı günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde, saat 19:00’da gerçekleşecek olan “Denizi Biçmek: Abdulah Sidran – Sinema, Savaş ve Bosna” programında, yaşayan en büyük Altın Zambak Abdulah Sidran, sinema, edebiyat ve savaş ile dolu tecrübe sandığını Türk halkına açıyor. 

Program Abdulah Sidran’ın tercüman eşliğinde hatıralarını paylaştığı bir söyleşi şeklinde olacak.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_image _builder_version=”3.0.101″ src=”https://www.balkanedebiyati.com/wp-content/uploads/2019/10/sidran.jpeg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

Abdulah Sidran Kimdir?

2 Ekim 1944 Saraybosna doğumlu, edebiyatçı ve senarist Abdulah Sidran, uzun yıllar liselerde edebiyat öğretmenliği yapmış; Saraybosna Radyo ve Televizyonunun film bölümünde çalışmıştır. Savaşın sürdüğü dönemde de bu görevine devam eden Sidran, savaş boyunca gerek cephede, gerekse de yazdıklarıyla mücadeleye destek vermiştir.

Abdulah Sidran ilk şiirlerini Šahbaza (Şahbaz) isimli kitabında toplamıştır. Bununla beraber yine Kost i Meso (Kemik ve Et), Sarajevska Zbirka (Saraybosna Derlemesi) ve Pijesme (Şiirler) kitaplarında da şiirlerini bir araya getirmiştir.

Emir Kusturica’nın yönetmenliğini üstlendiği Sjecas li se Dolly Bell? (Dolly Bell’i Hatırlıyor musun?) ve Otac Na Sluzbenom Putu (Babam İş Gezisinde) filmlerinin senaryoları Sidran’a aittir. Kusturica filmleri hariç, ülkemizde gösterime girme şansı bulan tek çalışması, Ademir Kenović’in yönettiği Savršeni Krug (Kusursuz Çember) olmuştur.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir cevap yazın