Balkan Edebiyatına Başka (Baška) Bir Bakış

Balkan Edebiyatı’nın Türkiye’deki öncüsü olan Başka Dergisi’nin öyküsü, Dilhan Uzun tarafından derin bir tahlil neticesinde kitaplaştırıldı. Yüksek lisans tezini Başka Dergi’nin Balkan Edebiyatı’na olan perspektifini ve ona yaptığı katkıları inceleyerek hazırlayan yazar, daha sonra bu akademik çalışmayı; araştırmalarını sadeleştirerek, akıcı bir dil ile kitap haline getirdi.

Dergi Saraybosna’da 3 Türk üniversite öğrencisi tarafından oluşturulmuştur. Yedi sayı yayınlanmıştır. Balkan edebiyat dergisi olan Başka, İstanbul ve Kuzey Makedonya’ da basılmıştır. Özellikle Saraybosna şehri konu edinmiştir. Türkçe olan BAŠKA adı Boşnakça olarak gösterilmek istenmiş ve “ş” harfi vurgulanmak istenmiştir. Ortak dilli edebiyat (Boşnakça, İngilizce ve Türkçe) dergisinin adı bu sayede ortaya çıkmıştır. Genel Yayın Yönetmenleri; Enes Güler, Bilal Yakup ve Emin Akben’dir. Edebiyat, sanat ve kültür dergisidir. Danışmanlığını Amina Siljak Jesenkoviç üstlenmiştir. Siyasi konuları bir kenara bırakarak Romantizm akımından etkilenilmiştir. Antoloji kullanılmıştır. Balkan edebiyatını içerisinde barındırarak, Slav kökenli yazarların yazılarını okuyucularına sunmaktadır. Türk edebiyatı yazarları ve şairleri ilham alınmıştır. Farklı kesimlerden yazarları dergide buluşturmuştur. Özgürlükçü düşünce hakimdir. Amaç birden fazla kitleye seslerini duyurmak, Balkan ve Anadolu arasında güzel bir köprü oluşturmaktır. İlk ortak balkan edebiyat dergisidir. Dergi şu an yayınlanmamakta fakat internet sitesi üzerinden paylaşımlarına devam etmektedir.

 

Kitabı almak isteyenler için: https://www.kitabinabak.com/kitap/balkan-edebiyatina-baska-bir-bakis–dilhan-uzun–paradigma-akademi–kbk–9786257881500

Bir cevap yazın