Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV) tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Uluslararası Balkan Müzik Festivali 25-29 Eylül tarihlerinde Edirne’de, Trakya Üniversitesi Konservatuar Salonunda gerçekleşecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Trakya Üniversitesi ve Yurtdışı Akraba ve Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Balkan Müzik Festivali ile unutulmaz bir beş gün Balkan müziği severleri bekliyor.

Konularını aşk, özlem, gurbet, göç gibi Balkanlardaki yaşanmışlıklardan alan müziğin sesine kulak verilecek festivalde; birbirinden keyifli 4 konser düzenlenecek. Amerika’dan Makedonya’ya, Türkiye’den Yunanistan’a kadar uzanan geniş yelpazeli bu festivalde; Balkan kültürünün renklerini yansıtan konserlerin yanı sıra seminerler ve geleneksel halk dansları da yer alacak. Hergün dopdolu, coşkulu, bol neşeli, kıpır kıpır geçecek bu etkinlikler sayesinde, Balkanların müziği ve kültürü yeniden hayat bulacak.

Uluslararası Balkan Müzik Festivali açılış konseri 25 Eylül’de Türkiye’de klarnetin dünyaya açılan yüzü Serkan Çağrı ve şef Orhan Şallıel yönetimindeki Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası ile yapılacak. 26 Eylül’de Ege’nin iki yakasını bir araya getiren Cafe Aman İstanbul, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. 27 Eylül’de enerjik sesi ve müziği ile Gökçe sahne alırken; 28 Eylül’de Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde Balkanlarda kültür, sanat ve müzik temalı seminerler ve Balkanların renkli geleneksel halk dansları ile unutulmaz bir gösteri düzenlenecek. Programın kapanış konseri ise; 29 Eylül’de ise Makedonyalı müzisyen Dzambo Agusev, Balkan müziğinin klarnetteki ismi İsmail Lumanovski ve ülkemizin sevilen sanatçısı Suzan Kardeş tarafından verilecek.

Haber içeriği özgündür. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.