Denizcinin Hazinesi / Az Aranyember

Denizcinin Hazinesi isimli sessiz film Tuna Nehri’ndeki bir gemide çalışan yetenekli ve cesur denizci Timar’ın öyküsünü anlatıyor.

Timar, bir seferde gemide seyahat etmekte olan üst düzey Osmanlı paşası Ali Çorbacı’nın hazinesini türlü oyunlarla ele geçirmekle kalmaz, onun güzeller güzeli kızı Timea ile evlenir. Ancak Timea ile Timar’ın evliliği yolunda gitmez. Hazinesi hızla büyümesine rağmen Timar mutsuzluk içinde kıvranmaktadır. Nihayet Tuna Nehri üzerindeki
bir ıssız adada, herkesten uzaklarda münzevi bir yaşam süren Noemi’nin yanında huzur bulur. Yıllar boyu iki sevgilisinden de vazgeçemez, çifte bir yaşam sürmeye başlar. Bir yandan Timea’yı mücevherlere boğarken Noemi’yle sessizliğin tadını çıkarır. Bir noktada bunalıp her şeyden vazgeçer, tüm hazinesini gözden çıkararak gerçekten sevdiği kadının yanında, gerçek hazinesinin koynunda kalmayı seçer.

İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin bir gelenek haline gelen ‘Osmanlı’dan Görüntüler’ kısmında gösterilecek olan bu film, Macar Kültür Merkezi‘nde ücretsiz olarak gösterilecek.

Yer ve Tarih: 7 Aralık Cumartesi Saat:19.00, Macar Kültür Merkezi

Yönetmen: Sandor Korda (Alexander Korda)
Oyuncular: Oszkar Beregi, Gabor Rajnay, Ica Lenkeffy, Lily Berky
Yıl: 1918
Ülke: Macaristan
Altyazı: Türkçe
Süre: 100 dk.
Müzik: Günter Buchwald (piyano, keman)
Sunum: György Raduly

 

Etkinlik: https://www.facebook.com/events/732120860601230/

Bir cevap yazın