Dünyayı Sallayan, Biraz Resmi Biraz Günlük Bir İkili: 2CELLOS

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.101″]

Hırvatistan; çok da uzun soluklu olmayan ülke geçmişine Eski Yugoslavya dönemini de ekleyerek baktığımızda; sanat sahnesine Goran Karan, Gibonni, Oliver Dragojević gibi birçok ünlü isim taşımış bir ülke… Ancak bu genç ülkeden güncel sanat sahnesine öyle bir ikili atıldı ki, bir daha önlerini alabilen olmadı: 2CELLOS.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”justified” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.101″]

Birbirlerini gençlikten beri tanıyan bu yetenekli ikilinin isimleri Stjepan Hauser ve Luka Šulić, bilinen isimleriyle 2Cellos. “Bu isim nereden geliyor?” diye sorulduğunda ise “Kısa, basit ve açık bir şey istedik, bu yüzden 2Cellos, yani iki çello.” cevabıyla karşılarlar bizi.

Birlikte okudukları ve derslerinden birinde tanıştıkları Zagreb Müzik Akademisi’nden sonra eğitimine devam etmek için Viyana’ya geçen Šulić, ardından Londra’daki Royal Academy of Music’in yolunu tutar. Hauser ise Manchester’da Royal Northern College of Music ile devam ettirdiği eğitim hayatını Londra’daki Trinity Laban Konservatuvarı’nda tamamlamıştır.

Müziğe, daha doğrusu sanata olan ilgileri genç yaşta ortaya çıkan ikiliden Hauser, Hırvatistan’ın Pula şehrinde geçen lise yıllarından ise çok keyifle bahsetmiyor. “Sevdiğim birkaç ders vardı, bunların hepsi de sanat dersleriydi, bunun dışında geri kalanı gözlerime karanlık düşürüyor*. En kötü tarafı öğrencilerin birbirlerine hakaretleriydi, en güzel anım ise okulun bittiği gündü.” diyerek özetlediği yıllarında nasıl sanata yöneldiğine dair kısa ve vurucu bir girizgâh yapmıştır.

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

 

 

[/et_pb_text][et_pb_image admin_label=”Image” src=”https://www.balkanedebiyati.com/wp-content/uploads/2018/04/2-cellos-4.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”left” force_fullwidth=”on” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” show_bottom_space=”off” _builder_version=”3.0.101″]

 

[/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”justified” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.101″]

Klasik müzik eğitimi alan ve hayatlarını buna adamış olan ikili, farklı bir şeyler yapmak istediklerinin farkındalardı. Bunun ilk adımı ise Michael Jackson’ın “Smooth Criminal” isimli meşhur parçasına getirdikleri muhteşem yorumla oldu. Birçoğumuzun onları tanımasına sebebiyet vermiş olan bu video, YouTube’a büyük beklentilerle yüklenmemişti, ancak ilk iki haftada üç milyondan fazla izlenmeye ulaştı. Tüm dünya, modern müzikle klasik müziğin bu denli bir tutkuyla karılmasını, hayret ve hayranlıkla karşılamıştı. Yakın tarihte kendilerine yöneltilen “Bu alanda kendinize idol olarak gördüğünüz bir isim var mı?” sorusuna verdikleri “Bu fazı çoktan aştık. Zamanı geliyor, müzikte dışavurumunuz için kendi duruşunuzu arıyorsunuz.” cevabından, bizi bekleyen bu özgün içerikli birlikteliğin bize neler vaat ettiği anlaşılıyordu. Bu orijinal tat ve yorumun bunca pozitif tepkiyle karşılanmasının ardından güncel parçalara (ağırlıklı olarak pop ve rock türlerinde) klasik aranjmanlar yapmaya devam etme kararı alan ikilinin, Sony Masterworks ile yaptığı anlaşma ardından ilk albümleri olan 2Cellos, 2011 yılında satışa çıktı.

Ardından neredeyse tüm dünyayı dolaşmaya başladı bu kabına sığmayan genç ikili. Altı senede; binin üzerinde verilen konser, üç milyon kilometrenin üzerinde kat edilen yol, gidilen kırkın üzerinde ülke, on milyonun üzerinde dinleyici ve binin üzerinde turne günüyle kariyerlerinde rüya gibi bir altı yıl geçirdiler. Böylece güncel sanat sahnesinde ilk defa klasik müzik icra eden isimler bu denli merkezde olmuş, bir ilke imza atmışlardı.

İlk albümlerinde; U2, Guns N’ Roses, Sting, Coldplay, Michael Jackson gibi tanınmış isim ve grupların parçalarına kendi aranjmanlarıyla farklı bir tat katmışlardır, aynı şekilde “Smooth Criminal” yorumları da yine bu albümde yer almıştır. “Sadece sevdiğimiz ve bizim için bir anlam ifade eden parçalara yorum getiriyoruz.” diyen ikili, aynı zamanda her albümlerinde müzik tatlarını da ortaya koyduğunu böylece belirtiyor.

Ünlü besteci sanatçı Elton John, 2Cellos’un, 2011 yılında gerçekleştireceği ve otuza aşkın ülkeyi kapsayan turnesinde kendisine eşlik etmesini Šulić’e birebir sormuştur. Aynı sene içerisinde Londra’da gerçekleşen iTunes festivalinde de sahne almışlardır.

2012’ye de tıpkı 2011’de hayatlarına aniden giren bu yoğun tempoyla hiç hız kesmeden devam eden ikili, senenin ocak ayında “Glee” adlı ünlü Amerikan dizisine bir bölüm konuk oldu. Onları üne kavuşturan “Smooth Criminal” parçasını aynı şekilde yorumlayarak dizide ufak da olsa rol aldılar. Dizideki sahneleri kliptekiyle benzerlik göstermekteydi.

[/et_pb_text][et_pb_image admin_label=”Image” src=”https://www.balkanedebiyati.com/wp-content/uploads/2018/04/2-cellos-1.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”off” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” animation_style=”none” animation_duration=”1000ms” animation_intensity_slide=”50%” show_bottom_space=”on”]

 

[/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”justified” use_border_color=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.101″]

Aynı yıl içerisinde takvimler haziran ayını işaret ederken, ikili bu sefer Elton John ile birlikte Buckingham Sarayı’nda Kraliçe Elizabeth’in karşısında bir performans sergilediler. Bir hafta sonra ise ikili, memleketleri Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de ilk konserlerini verdi. Ancak onlar için Zagreb’deki en unutulmaz an iki ay sonra gerçekleşecekti…

Ağustos ayında Zagreb’e konser vermeye gelen dünyaca meşhur grup Red Hot Chili Peppers konserinde her şey spontane gelişti ve ikili bir anda kendini sahnede buldu. “O sahneden baktığımda atmosfer unutulmazdı.” diyen Hauser’ın Zagreb’le en unutulmaz anısı da böyle gelişmiştir.

2Cellos, ikinci albümleri olan In2ition’ı 2013 yılında satışa çıkardı. Bu noktada tarz olarak gördüğümüz en büyük değişiklik ise, bu yeni çalışmalarda solistlerle ortak çalışmalara yer vermeye başlamış olmalarıydı. Albümde birlikte çalıştıkları isimler arasında en dikkat çekeni Elton John olmakla birlikte; Steve Vai, Sky Ferreira gibi isimlerle çalışmışlardır.

Bu albümün çıkışının ardından Elton John ile turneye çıkan ve bunun sayesinde turne kapsamında Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın birçok farklı yerine uçan ikili, müziklerini çok daha büyük bir kitleye ulaştırmıştır. Bununla birlikte aynı yıl içerisinde Japonya’da çekilen bir reklam filminde oynayan ikili, o dönem Japonya’da da önü alınmaz bir popülariteye ulaşmış, yükselişini hız kesmeden sürdürmeye devam etmiştir.

Üçüncü albümleri olan “Celloverse” ise 2015 yılında satışa çıkmıştır. Bu albümde en dikkat çeken çalışmalar ise AC/DC’nin “Thunderstruck” ve Avicci’nin “Wake Me Up” adlı parçalarına getirdikleri yeni yorumlar olmuştur.

2017’de piyasaya sürdükleri dördüncü ve en son albümleri olan “Score” ise dünyaca meşhur film ve dizilerin müziklerini kapsayan bir repertuvara sahiptir. Albümün kayıtları ise Londra Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirilmiştir. Bunlardan biri olan, izlenme rekorları kıran meşhur “Game of Thrones” adlı Amerikan dizisinin müzik potpurisi de yine bu çılgın ikilinin ellerinden bambaşka bir tat ve yorum kazanmıştır. İkili, parçanın klibini, dizinin çekimlerinin yapıldığı Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarında konumlanmış Dubrovnik şehrinde çekmiş, video iki günde bir milyon izlenmeyi aşmıştır.

Başarıları zaman zaman ödüllerle de taçlandırılan ikilinin, bir tanesi Hırvatistan’dan olmak üzere altı tane ödülü, bir tane de MTV Müzik Ödülleri adaylığı mevcuttur. Kitleleri yakalaması zor bir müzik türüyle, yediden yetmişe geniş bir segmentte dinleyici yakalayan 2Cellos, şüphesiz ki sanat adına son dönemde Balkan coğrafyasından çıkmış en büyük ve en başarılı isim olmuştur.

Son dönemde tabir-i caizse uçakta yaşar hâle gelmiş olan ikiliye “Peki eviniz nerede?” diye sorduğunuzda, ikisi de size büyüdükleri yerleri söyleyeceklerdir. Hâlâ geldikleri yerlere sıkı sıkıya bağlı olan ikili, fırsat bulduğu anlarda genelde memleketleri Hırvatistan’da tatil yapmayı tercih ettiklerini dile getirmiştir. Yani Hauser için evi hâlâ Pula iken, Šulić için ise yarı memleketi ve doğduğu şehir olan Maribor (Slovenya)’dır.

Gittikleri her yerde, o ülkenin meşhur bir parçasına kendi yorumlarını getirmeyi ve solist olarak da genelde seyircilerin eşliklerini kullanmayı tercih ederek gönüllerde taht kurmayı başarmışlardır. Örneğin en son verdikleri Belgrad konserinde Goran Bregović’ten “Mesečina” parçasına çok farklı bir yorum katmışlardır, zaten Balkanların kalbinde çok büyük bir yeri olan ikili, böylece o yeri sağlama almıştır. Aynı şekilde İstanbul’da verdikleri konserde Tarkan’ın, döneminde tüm dünyada isim yaptığı “Fındıkkıran” adlı parçasını icra etmiş, tüm izleyenlerin gönüllerini fethetmişlerdir.

Çello çalarken ne kadar uyumlularsa, karakter olarak da o kadar zıtlarda buluşan bir ikili Šulić ve Hauser. Bulundukları yerde didişmeden duramayan, sahnede serbest bıraktıkları içlerindeki o çocuğu baskılama çabasına her girdiklerinde, bulundukları yerdeki insanlara zor anlar yaşatabilecek potansiyelleri mevcuttur. Konuk oldukları programlarda, soruları yanıtladıkları basın toplantılarında – ağırlıklı olarak Balkanlarda gerçekleşen etkinliklerde – aralarında şakalaşmaktan konuk oldukları programın akışını bile bozma tecrübesine sahip ikili, içlerindeki çocuğu ve tevazuu hiçbir zaman gizleyememeleriyle de kitlelerde – özellikle Balkanlarda – sempati uyandırmaya devam etmektedir.

Sanatını takip eden kitleleri habersiz bırakmayı sevmeyen 2Cellos, birçok konseri de dâhil olmak üzere çoğu çalışmasını resmî YouTube hesabında yayınlamaktadır, bu konserlerden biri Zagreb, bir diğeri ise Pula konserleri olmak üzere Hırvatistan’da vermiş oldukları konserler internet ortamında erişilebilir, meraklısına duyurulur…

 

[/et_pb_text][et_pb_team_member admin_label=”Person” name=”Özge Deniz” animation=”off” background_layout=”light” twitter_url=”https://twitter.com/ozgedeniz97″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”]

 

[/et_pb_team_member][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.0.101″]

Bu yazı Başka Dergi’nin (BAŠKA) Zagreb dosyalı 6. sayısında yayınlanmıştır.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Row” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_video src=”https://www.youtube.com/watch?v=l-9VZZWtMfQ” /][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

*Bu Hırvatçada bir kalıptır: Karanlık gibi üstüne çökmek olarak çevrilebilir.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir cevap yazın