Hej Dino Šta ima?

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Burek albümündeki Sarajevo şarkısında; günlük Saraybosna rutinlerini anlatır Dino Merlin. Saat kulesinin ışıklarının sönmesiyle ilk tramvay başlar. Dino paça çorbası içmeye Hacıbayriç’e yada börek yemeye Sarayliç’e gidecektir.

‘’Magaza’’ adını verdiği müzik dükkanına uğradıktan sonra Begova Camisinde namazını kılar. Günlük gazetelerini okuyup satranç oynamaya gider daha sonra…

Şarkısını dinlerken sanki onun yaptıklarını yaparsınız, caddede yürürken birisinin ‘’hej dino sta ima’’ sorusuna kendi içinizden nema nişta* dersiniz.

Gerçekten de şarkıdaki gibidir Dino’ya n’aber nasılsın, ne var ne yok diyebilmek.

Kâh Begova Camisinde Cuma namazı çıkışlarında Kâh Makbule ablanın çay ocağında denk gelebilirsiniz ona.

4 senede bir yaptığı Sarajevo Konserlerinde şehrin en büyük stadı olan Koşevo stadyumunda yaklaşık 80 bin kişiye şarkılarını söyler bu mütevazi adam.

Bakmayın elinde kifla* ile çarşıda sıradan bir Boşnak gibi dolaştığına, Bosna Hersek dışında da büyük bir yıldız olarak anılır.

Yıldız her taraftan görünebildiği için yıldızdır, işte bu yüzden Dino’ya mahalli bir yıldız diyemeyiz. Çünkü dünya tarafından bilinen ve takip edilen bir sanatçıdır o.

Fotografiya şarkısında geçen; Bistrička Jalija, yani ”Bistrik Tayfası” onun gençliğinin bir özetidir.  Solo albümler yapmadan once kurduğu grubu Merlin ile çıkarttığı ilk albümün ismi de zaten ‘’ Kokuzna Vremena’’ dır. Yani; Çulsuz Zamanlar.

[/et_pb_text][et_pb_image admin_label=”Görüntü” src=”https://www.balkanedebiyati.com/wp-content/uploads/2017/09/dino-kapak.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”off” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” custom_margin=”0px|||”] [/et_pb_image][et_pb_divider admin_label=”Bölücü” color=”#000000″ show_divider=”on” divider_style=”solid” divider_position=”top” hide_on_mobile=”on”] [/et_pb_divider][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Satır”][et_pb_column type=”2_3″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Merlin grubu ile Yugoslavya’da başlayan iç savaş için bir çok protesto konserleri düzenleyen Dino, en bilineni olan 91 yılında Barış için YUTEL konserinde söylediği ‘’Ljubav Nema Granica’’ yani ‘’Aşkın Sınırı Yoktur’’ şarkısı ile konsere damga vurmuştu.

Şarkı ,Queen’in We Will Rock You’sundan araklama olsa da insanların umurunda değildi ve hep bir ağızdan Barış için bu şarkıyı söylüyorlardı. Ne var ki; kimse bu konserin grubun dağılmadan önceki son performansı olduğunu öngöremeyecekti.

Bosnaya da sıçrayan savaşta Dino grup arkadaşlarından bir çoğunu kaybedecek  ve Merlin grubu müzik sahnesindeki yerini, yoluna tek başına devam edecek olan Dino’ya bırakacaktı. Artık Dino Merlin vardı.

Ne yazıkki savaşta siviller kadar sanatçılar da ülkeyi terk ettiler. Dino onlardan biri olmadı, aksine savaş esnasında albüm bile çıkardı.

Albümdeki şarkılar kuşkusuz savaşı yaşayan tüm Boşnaklara moral verdi, özellikle ‘’Vojnik Srece’’ yani ‘’Mutluluk Askeri’’ şarkısında geçen; ‘’ağlama, yüzüne bir gülücük kondur, çünkü bu şehir için ölmek günah değil’’ sözleri albümün en vurucu kısmı olarak değerlendirildi.

Söylemeden geçmemek lazım, Alija İzetbegevic için yazdığı ‘’ Tamo gdje je sunce’’  veya bizler tarafından genellikle ‘’Da te nije Alija’’ (Aliya sen olmasaydın) olarak bilinen şarkısını da savaş esnasında yazmış ve yine savaş esnasında gerçekleştirdiği mini konserlerde söylemiştir.

İşte Dino bu yüzden bir ülke için bir yıldızdan veya sanatçıdan çok daha fazlasıdır.

Bir yıldızdan hiç bir zaman beklenmeyecek derecede mütevazidir. Elindeki kiflası ile çarşıda dolaşır, Makbule ablada çay içer, Magazasında müşterilerle ilgilenir..

İşte bu yüzden o şarkı söylerken Balkanlara barış gelir..

[/et_pb_text][et_pb_team_member admin_label=”Kiþi” name=”Enes Güler” animation=”off” background_layout=”light” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_team_member][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_testimonial admin_label=”Onay” author=”Dino Merlin” url_new_window=”off” portrait_url=”https://www.balkanedebiyati.com/wp-content/uploads/2017/09/dino-merlin.jpg” quote_icon=”on” use_background_color=”on” background_color=”#f5f5f5″ background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Ağlama yüzüne bir gülücük kondur. Çünkü bu şehir için ölmek günah değil

[/et_pb_testimonial][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Satır”][et_pb_column type=”1_3″][/et_pb_column][et_pb_column type=”2_3″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font=”||on||” text_font_size=”12″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Hej Dino Sta ima? : Hey Dino ne var ne yok?

Nema nişta: Bir şey yok.

Kifla: Hilal şeklindeki hamur işi

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir cevap yazın