Nadija Rebronja’nın Borges’in Gözlerinden isimli şiir kitabı Gece Kitaplığı’ndan çıktı!

Daha önce bir çok dile çevirilen Plesa Morima ve Flamenko Utopije kitaplarından seçtiği şiirleri Türk okuyucuları için bir kitapta derleyen Nadija Rebronja, Elvir Muratoglu, Gizem Demet Sever, Marija Grubač ve Smiljana Ristić’in Türçeye kazandırdığı eserleriyle şiir dünyamıza zarif bir giriş yapıyor.

Şiirleri daha önce orijinal dilinde Başka Dergi’de (BAŠKA) yayınlanan Sırbistan, Novi Pazarlı şair, şiirlerini bu sefer Türkçe olarak Türk okuyucuların beğenisine sunuyor.

Kitabı temin etmek için;
http://www.kitabinabak.com/kitap/borges-in-gozlerinden—-gece–kbk–9786052883082

Nadija Rebronja

Nadija Rebronja

1982 Novi Pazar, Sırbistan doğumlu Nadiya Rebronya (Nadija Rebronja) şair, deneme yazarı ve edebiyat eleştirmenidir. Edebiyat doktorasını Novi Sad felsefe fakültesinde yapan Nadiya Novi Pazar Devlet Üniversitesi edebiyat fakültesinde öğretim üyesidir. Bugüne kadar şiirleri ulusal arası tanınmış çeşitli dergilerde yayınlanmış. Eserleri İngilzice, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Lehçe, Türkçe, Farsça, Makedonca ve Slovence diline çevrilmiştir. Nadiya’nın şiirleri Avrupa, Asya ve Güney Amerikada gerçekleşmiş olan çeşitli festivaller ve şair buluşmalarda sunulmuştur. Denizlere dans isimli kitabından esinlenerek Bari’deki Niccolo Piccini konservatuvarı sekiz tane beste yapıp İtalya, Danimarka ve Amerika’da yer alan çeşitli konserlerde ve gösterimlerde sunmuştur. Bilimsel araştırmaları yapmak üzere Viyanna Üniversitesinde (2009’da) ve Granada Üniversitesinde (2010-2011) kaldı. Birkaç defa İspanyolca dilinde ders vermek üzere Panama’daki üniversitelerde misafir edebiyat okutmanı olarak ağarlandı. Nadija, 27 yaş altı en iyi yazar kategorisinde ”Aladin Lukač” ödülüne sahiptir. Edebiyata ve şiire verdiği göz ardı edilemez katkısından dolayı Panama’nin Penonome şehrinin belediye başkanı tarafından onurlandırlımıştır.