Sancak Bölgesinin Bugünü ve Geleceği: Sulejman Ugljanin

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row _builder_version=”3.0.101″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

Sancak Demokratik Hareket Partisi (Stranka Demokratske Akcije Sandžaka) Genel Başkanı Sulejman Ugljanin, “Sancak Bölgesinin Bugünü ve Geleceği” konulu konferans için Türkiye’ye geliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi (BALKAR) tarafından düzenlenecek konferans, 27 Kasım 2019 tarihinde, saat 14:00’de Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.101″][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

Sulejman Ugljanin Kimdir? sulejman ugljanin kimdir ile ilgili görsel sonucu

Sırbistan’daki Boşnak azınlığın temsilcisi olarak Boşnak Ulusal Konseyi başkanlığını da yürüten Ugljanin, aslen Novi Pazar’lı olup Kosova (Mitrovica)’da dünyaya geldi. Komunist Yugoslavya’da dini hassasiyetleri olan bir ailede büyümüş olan Ugljanin, lise eğitimini Priştine’de aldı. Ardından Saraybosna Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olarak Novi Pazar’da dişçi olarak çalışmaya başladı.

Politik kariyerine 1990 yılında Demokratik Eylem Partisi’nde başlayan ve bir yıl sonra Sandzak Müslüman Ulusal Konseyi başkanlığına seçilen Ugljanin, Yugoslavya’nın toprak bütünlüğünü tehlikeye sokmaktan ve silah bulundurmaktan dolayı arandığında üç yıl geçirdiği Türkiye’ye göç etti. Bu süreçte ondan ayrılıp kendi siyasi partilerini yaratmaya başlayan meslektaşlarını Sandžak Müslümanlarının çıkarlarına ihanet etmekle suçladı.

Türkiye’den döndükten sonra Federal Yugoslavya Parlamentosu temsilcisi olarak seçildi. 2000 seçimlerinde, Vojislav Koštunica ve Velimir Ilić ile koalisyona girerek başarılı bir işbirliği ile Slobodan Milošević’i devirdi. 2004-2008 yılları arasında Novi Pazar belediye başkanlığı yaptı. Bu dönemde, Sandžak bölgesindeki Boşnaklar arasındaki etkisi, o sırada Koštunica liderliğindeki Belgrad’daki merkezi hükümetin onayıyla çok güçlendi.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

 

Etkinlik için:
https://www.facebook.com/events/2463634490420648/?notif_t=event_calendar_create&notif_id=1574287508927302

Bir cevap yazın