Tarlabaşı: Rumların Kayıp Mahallesi

[et_pb_section bb_built=”1″ _builder_version=”3.0.101″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

Ali Öz’ün “Tarlabaşı: Rumların Kayıp Mahallesi” başlıklı bireysel fotoğraf sergisi, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro, Beyoğlu Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektepleri Vakfı ve Politis Gazetesi işbirliğinde meraklılarının beğenisine sunuldu.

12 – 22 Kasım tarihleri arasında Sismanoglio Megaro binasında, Pazartesi – Cuma günleri 15.00 – 20.00 saatleri arasında görülebilecek olan sergi,  22 Kasım’dan 6 Aralık’a kadar, aynı gün ve saatler içerisinde Beyoğlu Rum Ortodoks Kilisesi’nde gösterilmeye devam edecek. Sergi geçtiğimiz Mayıs-Ağustos ayları arasında, Vouros Evtaksia Vakfı – Atina Şehir Müzesi’nde de gösterilmişti.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

Sergi Hakkında Kısa Bilgi:

Rumların çok sevdiği bir mahalle olan Tarlabaşı, 1964 olayları ve sonrasında mahallede yaşayan yabancı uyrukluların zorunlu gidişinden sonra bozulmaya başladı. Mahallenin karakterinin kaybolması, Tarlabaşı Caddesi’ni genişletmek için bazı binaların istimlak edilmesi ve bunu izleyen gereksiz inşaatlarmahallenin görüntüsünü kökten değiştirdi.

Mahalleye 2010 yılından sonra gidip gelmeye başlayan Ali Öz bozulma süreci tamamlandığında ortaya çıkan Tarlabaşı’nın bu yeni görüntüsünü fotoğraflarına yansıttı. Sanatçı bu çalışması kapsamında; mahalleyi yeniden canlandırmak için, Beyoğlu Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektepleri Vakfı’nın çabalarıyla tamir edilen ve bugün yeniden kullanılmaya başlanan Rumlara ait simgesel binaları da fotoğrafladı.

Tarlabaşı’nın mahalle dokusunun korunması ve kentsel dönüşümünün, mahallenin tarihine saygı gösterilerek yapılmasına katkı sunması amaçlanan bu serginin; İstanbul şehir kültürüne olumlu etkileri olacağı malumdur.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.101″ background_layout=”light”]

ali öz fotoğrafçı ile ilgili görsel sonucuAli Öz Kimdir?

Ali Öz fotoğraf çekmeye 1979 yılında başladı. Ankara Siyasal Bilgiler Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur. Az konuşan birisidir; söylemek istediği herşeyi, kızgınlığı, acıyı, mutluluğu, fotoğrafları ve dialarıyla ifade eder. Onun için fotoğraf, iletişimin en hızlı yoludur.

Sanatçı, yıllar önce kendisiyle yapılan bir söyleşide şöyle diyor: “İnsan açlığa katlanabiliyor ama sevgisizliğe, tutkusuzluğa ve amaçsızlığa katlanamıyor. Benim de insan sevgimin odaklandığı en dolaysız ve en somut bir sesleniş aracı oldu fotoğraf sanatı”.

Ali Öz kendisinin “politik röportaj” diye adlandırdığı çalışmalarının yanısıra, Türkiye’de ve yurt dışında birçok sergi açmıştır. Sanatçı ayrıca fotoğraf dalında pek çok ödüle sahiptir. Sırasıyla Nokta, Güneş, Milliyet, Cumhuriyet, Aktüel, Tempo, NTV Mag ve Birgün’de çalışmış olan Ali Öz bugün hala serbest foto muhabirliği yapıyor.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Bir cevap yazın